Weekend w stylu Eko

Weekend w stylu Eko

Opublikowane: 27.02.2012 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 


W programie:

  • 10 marca g.16.00
    • Otwarcie wystawy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych: STFZ. EKO

Nietoperzowy naszyjnik, kolczyki ze źdźbła trawy, wisior-mucha i pierścionek w sam raz dla księżniczki zamienionej w żabkę… czyli wystawa biżuterii STFZ EKO. Jej twórcy – artyści złotnicy - odmienili słowo „ekologia” na wiele sposobów. Nie ukrywamy, że las, woda, słońce, góry to nasza radość. Idea, doskonała kompozycja świata przyrody, protest przeciw ekodewastacji - to wszystko wyrazić można w złotniczej formie – mówią pomysłodawcy i komisarze wystawy, Mariusz Pajączkowski i Wojciech Rygało. Efekt spotkania złotników z ekologią zobaczyć będzie można już 10 marca w Willi Caro, podczas wernisażu.

  • 11 marca g.11.00 – 13.00
    • Eko-design – warsztaty plastyczne

O ekologicznym projektowaniu i związku estetyki z użytecznością dowiemy się więcej podczas warsztatów w Willi Caro. Rozważania teoretyczne uzupełnimy praktyką. W niedzielę, 11 marca Muzeum w Gliwicach zamieni się w studio meblarskie, a uczestnicy warsztatów wejdą w role projektantów i wykonawców. Każdy będzie miał szansę wykonać swój własny unikalny mebelek w wersji „mini”. Do tego celu użyjemy materiałów, które zwykle możemy znaleźć u siebie w domach – kartonu, tektury, papieru, plastikowych butelek.
Wstęp wolny, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu  32 335 44 03
 

  • 11 marca g.16.00
    • O pojęciu natury i naturalności na przestrzeni dziejów; Wykład prowadzi historyk filozofii – Ewa Chudyba

W wieku XIX francuskie prawo zabraniało kobietom składania pozwów rozwodowych twierdząc, że jest to dla nich nienaturalne. W XXI wieku kobiety się rozwodzą, ale nakładają na twarz podkład, który – jak głoszą reklamy - pozwala uzyskać efekt naturalności. Co jakiś czas społeczeństwo elektryzują hasła różnego rodzaju aktywistów głoszących konieczność powrotu do natury. Czyli właściwie do czego? Czy natura w ogóle istnieje? Jak definiowali naturę starożytni, skąd pochodzi przeciwieństwo natura-kultura i jaką rolę w jego sformułowaniu odegrali Jan Jakub Rousseau i Zygmunt Freud? Muzeum w Gliwicach zaprasza w niedzielne popołudnie na wykład, którego przedmiotem stanie się natura. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
 


www.muzeum.gliwice.pl