Dieter Schenk o kaźni polskich profesorów we Lwowie. Spotkanie autorskie

Dieter Schenk o kaźni polskich profesorów we Lwowie. Spotkanie autorskie

Dieter Schenk o kaźni polskich profesorów we Lwowie. Spotkanie autorskie

Opublikowane: 20.01.2012 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Muzeum w Gliwicach 

Organizator: Muzeum w Gliwicach  Wydawnictwo Wysoki Zamek 


Wieczorem, 3 lipca 1941 r., kilka dni po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa, aresztowano 25 profesorów wyższych uczelni. Po krótkim przesłuchaniu, nad ranem 4 lipca, wszyscy zostali zamordowani. To tragiczne wydarzenie, od którego upłynęło 70 lat, przywołuje w swojej książce „Noc morderców” Dieter Schenk – uznany historyk, autor publikacji poświęconych zbrodniom nazistowskim na terenie okupowanej Polski. O kaźni lwowskich profesorów, holokauście w Galicji Wschodniej i swojej książce opowie 24 stycznia o godzinie 17 .00 w sali konferencyjnej Willi Caro.

Wykonawcami zbrodni na lwowskich profesorach byli członkowie specjalnej jednostki policyjnej III Rzeszy - Einsatzkommando zur besonderen Verwendung. Do końca lipca 1941 r. dokonano kolejnych aresztowań i egzekucji. Jako ostatni zginął premier rządu polskiego sprzed 1939 r. i także profesor Politechniki Lwowskiej – Kazimierz Bartel. Dieter Schenk w „Nocy morderców” nie koncentruje się tylko na samym tragicznym wydarzeniu, ale porusza szereg dodatkowych zagadnień, nakreśla tło poprzedzające tragiczne wydarzenia, jak również opisuje w szerszym kontekście politykę eksterminacyjną na zajętych terenach. Niezwykle ciekawa dla polskiego czytelnika jest cześć poświęcona śledztwom, które prowadzono po 1945 r. zarówno w Niemczech, jak i w Polsce - autor dotarł bowiem do nieznanych dotychczas źródeł w archiwach niemieckich.

Dieter Schenk to uznany historyk - za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Zasług RP, od 2003 r. jest Honorowym Obywatel Miasta Gdańska. Jego książka Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego o losach polskich pocztowców z Gdańska oraz o ich procesie i mordzie we wrześniu 1939 r. przyczyniła się do przeprowadzenia przez Sąd Krajowy w Lubece rewizji wyroku oraz do rehabilitacji i uniewinnienia skazanych obrońców poczty gdańskiej. W 2009 r. ukazała się w Polsce jego książka – Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora.

Spotkanie poświęcone najnowszej książce Schenka, zorganizowane przez Muzeum w Gliwicach, ma szczególne znaczenie dla miasta, w którego historię wplecione są się kresowe wątki, a w murach jego uczelni - Politechniki Śląskiej - wciąż trwa pamięć o jej lwowskich korzeniach.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.