Wszechnica PAU. Wykład: Informatyka kwantowa – łagodne wprowadzenie

Wszechnica PAU. Wykład: Informatyka kwantowa – łagodne wprowadzenie

Wszechnica PAU. Wykład: Informatyka kwantowa – łagodne wprowadzenie

Opublikowane: 25.03.2022 / Sekcja: Kulturalne  Wykład 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro Dolnych Wałów 8a 

Organizator: Polska Akademia Umiejętności, Muzeum w Gliwicach, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży 

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością. Choć nie ma już z nami profesora Mieczysława Chorążego, który był organizatorem gliwickiej Wszechnicy, wykłady będą trwać nadal. Zadania organizacji wykładów podjęła się bowiem prof. Barbara Jarząb, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddziału w Gliwicach. We czwartek, 31 marca o godz. 16.00 zapraszamy na kolejny wykład w ramach Wszechnicy pt.: „Informatyka kwantowa - łagodne wprowadzenie”, który prowadzić będzie dr hab. Zbigniew Puchała – matematyk i informatyk, naukowo związany z Instytutem Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach oraz Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład odbędzie się stacjonarnie, w Willi Caro. Zapraszamy!

Zbigniew Puchała ukończył studia w roku 2003 na wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego o specjalności Zastosowania Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki, następnie podjął studia doktoranckie na tym samym wydziale pod kierunkiem prof. Tomasza Rolskiego, które zakończyły się w roku 2007 rozprawą pt. „Asymptotyki rozkładu czasu kolizji dla ruchu Browna, procesu Poissona oraz ciągłego błądzenia przypadkowego.”. Następnie, w roku 2007 rozpoczął pracę w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach, a w roku 2012 rozpoczął równolegle pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim, na wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej. W roku 2014 habilitował się w zakresie Nauk Technicznych w dyscyplinie Informatyka na podstawie osiągnięcia „Metody geometryczne w kwantowej teorii informacji”. Jest współautorem ponad 60 prac naukowych związanych z teorią informacji kwantowej oraz obliczeniami kwantowymi, które pisze z naukowcami z całego świata. Był zapraszany do przedstawienia swoich wyników m.in. do Singapuru, Barcelony, Paryża, Kanady. Jest laureatem Stypendium Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2012) oraz Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na lata 2013–2016. Kierował ośmioma projektami finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej.