POLA Olszewska Komosiński - intymny spektakl dźwiękowy w CECHOWNI
Opublikowane: 21.11.2022 / Sekcja: KoncertCzas wydarzenia: 02.12.2022 20:00:00 - 02.12.2022 21:30:00
Miejsce wydarzenia: Cechownia (Gliwice, ul. Bojkowska 35a)
Organizator: GCNT CECHOWNIA oraz Stowarzyszenie Nowa Cechownia
Koncert promuje debiutancki album duetu “13”. Dźwięki, które prowadzą przez podróż początku i końca kobiecości, od śmierci do narodzin kobiety i mężczyzny. Żałobny, transowy erotyk.
Drzwi – 16.00
Koncert – 20.00
Bilety w cenie 30 zł: https://cechownia-gliwice.pl/wydarzenia/pola-olszewska-komosinski-konce…
Zespół POLA tworzą Zofia Olszewska i Piotr Komosiński. Zofia odpowiedzialna za teksty, wokal, delikatne dźwięki pianina i pojawiające się w tle drony oraz Piotr – basista i kontrabasista, który tworzy basową podporę do opowiadanych historii w utworach. Swojej muzyki nie chcą przypisywać do żadnych gatunków muzycznych. Nie można jej dzielić na utwory, trzeba jej wysłuchać i poczuć na swój sposób, wsłuchać się w teksty, które mają wiele znaczeń zależnych od nastroju odbiorcy.
Płyta 13 ukazała się w sierpniu 2022 roku.
Daria Danuta Lisiecka o debiutanckim albumie POLI:
“13 etapów wychodzenia duszy z ciała czyli pierwsza płyta zespołu POLA Olszewska Komosiński „13” – taki tytuł nosi długo oczekiwana pierwsza płyta duetu POLA. Autorką tekstów i warstwy wokalnej, a także muzyki jest tutaj Zofia Olszewska. Muzycznie wspiera ją, tworząc basowe brzmienia, Piotr Komosiński.
Tematyka tekstów ujmuje w trzynastu odsłonach obrzęd i proces graniczny – przechodzenie z tego do innego świata, chwile istnienia w sposób nieokreślony pomiędzy światami, odchodzenie w niebyt i niewiadome. Na echa o ludowych korzeniach, znane tym, którzy pamiętają obrzęd pustych nocy lub tylko o nim czytali, nakłada się filtr współczesny, wszak tłem ostatnich pożegnań jest tu głównie miasto, co zdaje się odzwierciedlać warstwa muzyczna, nasycona industrialnymi brzmieniami.
Głos Zofii, w powtarzających się sekwencjach, nawiązuje do śpiewu rytualnego, ale i snuje konsekwentnie opowieść o istnieniu między światami, smudze światła którą trzeba przekroczyć, przygotowaniach do tego ostatniego, a nawet ostatecznego, aktu. Przed tym zadaniem stoi ukazana w pierwszym utworze dusza babuleńki. Tę granicę przekracza dusza uniesiona, roztańczona, rozradowaną lotem, lecąca ku słońcu w kończącej płytę kołysance.
Artyści osiągają godną podziwu harmonię, głos Zofii Olszewskiej ma piękną barwę, ale i lekkość, która sprawia, że tematyka dotycząca spraw ostatecznych, nie przytłacza, a jest naturalna, przyjmowana z refleksją, lecz bez ciężaru traumy. Basowe brzmienia wydobywane z instrumentów przez Piotra Komosińskiego są solidnym podparciem dla śpiewu Zofii i dźwięków instrumentów klawiszowych. Bas Komosińskiego, choć tworzy ciemniejszy odcień tła, to nie przygniata kompozycji ciężarem, w nim też jest światło i lekko nostalgiczny ton.
Powiedzieć, że jest to dobra płyta, to stanowczo zbyt mało, ten krążek jest wybitny i konsekwentny. Chce się do niego wracać. Odnoszę wrażenie, że utrwalony materiał dorównuje wykonaniom koncertowym. Marzy mi się taki koncert, gdzie nie zapowiada się poszczególnych utworów, a całość toczy się płynnie, jak spektakl, jak to, co mamy na płycie”.
– Daria Danuta Lisiecka Animatorka kultury, poetka, organizatorka Spotkań Poetów BIAŁA LOKOMOTYWA i warsztatów teatralnych.
—
Sylwia Zofia Olszewska, wokalistka, fotograf, retuszerka zdjęć oraz inspicjentka w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu. Od 2010 roku pracuje pod pseudonimem Zofia Analog. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu na kierunku Sztuka Mediów, który ukończyła w 2015 roku. W latach 2007-2013 trębaczka w Orkiestrze Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w Pograniczu, Ośrodku Sztuk, Kultur, Narodów w Sejnach. W odnalezieniu swojej drogi muzycznej szukała pomocy u polskiej piosenkarki Olgi Szwajgier. Od 10 lat komponuje muzykę i pisze teksty. Inspiracje czerpie z kobiecości, ludowości, obrzędów religijnych oraz poezji Czesława Miłosza. Przemijanie i „rytuały przejścia”, czas i konsekwencja czynów, rodzina oraz wielokulturowość są najważniejszym elementem jej twórczości.
Piotr Komosiński, basista, kompozytor, muzyk z wieloletnim doświadczeniem. Na swoim koncie ma wiele płyt autorskich oraz takich, w których pojawił się gościnnie. W swojej już 30 letniej przygodzie z muzyką występował/występuje w wielu zespołach, między innymi Potty Umbrella, Hotel Kosmos, Ex Usu, Die Perspektive oraz POLA. Zagrał wiele koncertów, które miały miejsce w różnych zakątkach świata. Poza rodzimym podwórkiem występował także w Kanadzie, Holandii, Szkocji, Anglii czy Irlandii. Z wykształcenia fotograf co sprawia, że muzyka, którą tworzy staje się bardzo obrazowa i przestrzenna. Założyciel grupy fotograficznej B1, z którą wystawia swoje prace w galeriach na terenie całej Polski.