Zagłosuj na swojego kandydata i wybierz Gliwickiego Lidera Społecznego oraz Organizację Pozarządową 2011 roku. Głosowanie
Wśród głosujących zostanie rozlosowanych 30 podwójnych zaproszeń na Galę rozdania nagród 13 kwietnia 2012 r. podczas którego wystąpi Chór Sound'n'Grace.
Celem konkursu jest wyróżnienie gliwickich organizacji pozarządowych, szczególnie aktywnych w ubiegłorocznych działaniach na rzecz lokalnej społeczności, liderów społecznych, którzy swą energią i zaangażowaniem motywują do pracy innych, a także firm, które intensywnie wspierają sektor non profit w Gliwicach.
Zachęcamy do głosowania! Dla niezdecydowanych zamieszczamy poniżej krótkie informacje na temat nominowanych.
GLIWICKA ORGANIZACJA ROKU –NOMINACJE
Gliwicki Klub Filmowy WROTA działa od 2000 r. Jego misją jest wychowanie poprzez twórczość. Angażowanie osób niepełnosprawnych w pracę na planie filmowym zaowocowało projektem terapii przez film. Filmoterapia została dostrzeżona przez środowisko twórców ekranu (w przygotowaniu znajduje się właśnie filmowy dokument na ten temat). Efektem pracy członków i sympatyków Klubu jest film „Droga do zrozumienia” oraz 4 edycje Festiwalu Filmowego "DRZWI". Festiwal jest przedsięwzięciem ogólnopolskim skierowanym do amatorów, studentów oraz osób niepełnosprawnych, których wspólną pasją jest film. Stowarzyszenie prowadzi także studio, z którego mogą korzystać młodzi twórcy.
Społeczne Ognisko Muzyczne w Gliwicach istnieje od 1951 r., do placówki uczęszczało ponad 1000 słuchaczy, ucząc się gry na instrumentach, m.in. fortepianie, gitarze, skrzypcach czy wiolonczeli, a także kształcąc się w śpiewie klasycznym. Sukcesywnie powstawały nowe działy: rozrywkowy instrumentalno – piosenkarski, zajęcia zbiorowe – rytmika z umuzykalnieniem dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także chór i zespoły wokalno – taneczne. Od ponad 20 lat Społeczne Ognisko Muzyczne w Gliwicach organizuje Konkurs Młodego Muzyka. W 2011 r. odbył się Koncert Jubileuszowy z okazji 60 lecia Ogniska, na którym wystąpili znani muzycy m.in.: Wojciech Waleczek – pianista, Magdalena Spytek – Stankiewicz- wokalistka oraz Marta Różak – skrzypaczka.
Społeczne Ognisko Muzyczne to miejsce, w którym odkryto niejeden talent muzyczny i wykształcono kilka pokoleń artystów i pedagogów, m.in. Katarzynę Groniec i braci Sojków.
Gliwickie StowarzysznieTaneczno Sportowe „SZOK-Gliwice" powstało w 1995 r. Prowadzi mistrzowską szkołę tańca, szkolenie taneczne grup dziecięcych i młodzieżowych oraz klub miłośników tańca dla dorosłych. Zrzesza tancerzy, którzy mogą się pochwalić sukcesami na miarę międzynarodową. Stowarzyszenie już po raz 9 zorganizowało Gliwickie Spotkania Taneczne. Najmłodsza inicjatywa to ruch hobbystyczny dla osób 35+, a także dla seniorów, który zaowocował organizacją turnieju tańca towarzyskiego „BAL”. To projekt całkowicie nowatorski, a halę sportową zastąpiły Ruiny Teatru „Victoria”.
Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży z powodzeniem realizuje projekty edukacyjne np. „Zdobądź zawód o jakim marzysz”, „Aby talenty mogły rozkwitać” czy „Szepty gliwickich kamienic”. Przedsięwzięcia edukacyjne objęły bezpłatnym kształceniem ponad 180 osób, a projekt bezpłatnego artystycznego przedszkola „Animator” dla 80 dzieci z okolic Sośnicy i Zabrza jest jedynym tego typu projektem realizowanym w całej Polsce. Wystawy, koncerty, spotkania, które organizują animatorzy zrzeszeni w SARMie, cieszą się wielką popularnością, a przystosowana do tego celu gliwicka Stara Fabryka Drutu od kilku lat stanowi ważny punkt na kulturalnej mapie miasta.
Stowarzyszenie Cała Naprzód swoją aktywność koncentruje przede wszystkim na organizacji imprez o charakterze kulturalnym, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie dla osób w trudnej sytuacji zdrowotnej i finansowej. Liczne koncerty, imprezy i festiwale, jak choćby „Ślunski Fest” czy „Beczka Adventure” angażują osoby zdrowe i niepełnosprawne w myśl zasady "Niepełnosprawni. Pełnosprawni w zabawie". Stowarzyszenie stara się zmieniać wizerunek osób niepełnosprawnych. W 2011 roku „Cała Naprzód” zorganizowała cztery duże koncerty charytatywne, z czego trzy były połączone ze zbiórką publiczną, wsparciem finansowym zostały objęte cztery osoby. Łączna kwota wsparcia dla tych osób w 2011 roku, pochodząca ze zbiórek publicznych i darowizn, to 18.125,80 złotych.
GLIWICKI LIDER SPOŁECZNY - NOMINACJE
Anna Jasińska - inicjatorka projektu „Baśniowe Babcie” – wolontariat w przedszkolach osób 50+, który jest odpowiedzią na kilka kwestii społecznych – aktywizacja osób 50+, integracja międzypokoleniowa, propagowanie idei wolontariatu.
Pani Anna jest społecznikiem, działa z własnej inicjatywy i nie jest związana z żadną organizacją pozarządową. Szukała instytucji, które zechciałyby podjąć współpracę w zakresie działań na rzecz seniorów oraz dzieci. Zainteresowała projektem panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podjęła udane próby angażowania wolontariuszek do zespołu Babć. Mimo iż sama jest zajętą babcią kilkorga wnucząt, znalazła czas na żmudne poszukiwania organizatora projektu i zaangażowała się w jego działanie.
Justyna Koch - liderka ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy osobom najuboższym „Szlachetna Paczka” w Gliwicach.
Dzięki zaangażowaniu Pani Justyny Gliwice znalazły się w ścisłej czołówce miast w Polsce prowadzących tę inicjatywę. Taki wynik byłby niemożliwy do osiągnięcia bez osoby obdarzonej cechami charakteryzującymi prawdziwego lidera – indywidualnym podejściem do każdego człowieka, niezależnie od płci, wykształcenia i wieku, umiejętnością zarządzania grupą jako całością i nawiązywania partnerstwa z innymi instytucjami.
Marcin Kondraciuk – prezes Gliwickiego Klubu Filmowego „Wrota”. Pan Marcin organizuje plenery zdjęciowe „INTRA FESTIWALOWE”, warsztaty filmowe z udziałem osób niepełnosprawnych, młodzieży gliwickiej, osób w średnim wieku. Poprzez swoje działania dostarcza ludziom wrażeń twórczych, umożliwia rozwój i samorealizację, a osobom niepełnosprawnym pozwala być kimś więcej niż oferuje im życie. Dokłada wszelkich starań, by zbudować zaplecze sprzętowe, które później nieodpłatnie udostępnia grupom, jak i osobom indywidualnym działającym w sektorze non-profit. Tym samym pomaga w rozwijaniu zainteresowań innych osób.
Alicja Śledź - przewodnicząca Gliwickiego Stowarzyszenia Amazonek.
Pani Alicja działa społecznie od 2000 r. Koordynuje prace ochotniczek pełniących dyżur przy chorych w Centrum Onkologii w Gliwicach, udzielających innym kobietom wsparcia emocjonalnego i praktycznego. Prowadzi telefon zaufania dla kobiet z chorobą nowotworową. Wytrwale towarzyszy amazonkom z terenu miasta Gliwice, dzięki czemu jest znana w środowisku kobiet dotkniętych chorobami piersi. Wyróżnia się dużym zaangażowaniem w to, co robi.
Waldemar Pigulak - członek Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Gliwicach.
Pan Waldemar podejmuje działania na rzecz podniesienia świadomości w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Swoim zaangażowaniem porywa młodzież do podejmowania aktywności na rzecz innych ludzi, społeczności lokalnej i środowiska. Kształtuje, szczególnie wśród młodych ludzi, pozytywne prospołeczne postawy. Poprzez uzyskanie wyróżnienia „Pozytywista Roku” przyczynił się do kreowania pozytywnego wizerunku Miasta i gliwickiej oświaty na arenie ogólnokrajowej.